Το πρόγραμμα του 18ου Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου - The Daily Owl
fade
28703
post-template-default,single,single-post,postid-28703,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow child-child-ver-1.0.0,flow-ver-1.3,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-grid-1300,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-type2,eltd-fixed-on-scroll,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11,vc_responsive

Το πρόγραμμα του 18ου Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου

Το Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου, που ξεκίνησε ένα φθινόπωρο του 2000 και στα επόμενα χρόνια καθιερώθηκε ως το ανοιξιάτικο κινηματογραφικό γεγονός της Αθήνας, γιορτάζει τα 18α γενέθλιά του!

 

Στην 18η διοργάνωσή του το Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου επιφυλάσσει πολλές εκπλήξεις, ώστε μέσα σε 7 ημέρες γεμάτες προβολές, να βάλει την πολιτιστική σκηνή στο ρυθμό του «French Touch» και της Γαλλοφωνίας που φέτος εκπροσωπείται στο φεστιβάλ από το Βέλγιο , τον Καναδά, το Λουξεμβούργο, το Μαρόκο, την Τσέχικη Δημοκρατία, την Ελβετία και την Τυνησία. Με την σταθερή υποστήριξη της Unifrance εξακολουθεί επίσης να συμβάλλει σημαντικά στην αγορά γαλλικών και γαλλόφωνων ταινιών από τους έλληνες διανομείς.

 

 

Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών

 

 

Πέμπτη | Jeudi 23.03.2017

 

ASTOR

18.00 À jamais | Μια για πάντα – Benoît Jacquot (86΄)

19.45 L’Outsider | Το Αουτσαϊντερ –

Christophe Barratier (117΄)

22.00 Victoria | Βικτώρια – Justine Triet (97΄)

 

ΔΑΝΑΟΣ | DANAOS

18.00 Fleur de tonnerre | Άγγελος Θανάτου Stéphanie Pillonca (100΄)

20.00 Cessez-le-feu | Παύσατε πυρ!

Emmanuel Courcol (103΄)

22.00 Ce sentiment de l’été | Εκείνο το καλοκαίρι – Mikhaël Hers (106΄)

 

ΣΤΕΓΗ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ & ΤΕΧΝΩΝ | CENTRE CULTUREL ONASSIS

19.30 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ | CÉRÉMONIE D’OUVERTURE

Dalida | Ciao amore… Dalida

Lisa Azuelos (124΄)

Μόνο με πρόσκληση | sur invitation seulement

 

 

 

 

les_innocentes-01

 

Παρασκευή | Vendredi 24.03.2017

 

ASTOR

18.00 Le gang des Antillais | Η συμμορία από τις Αντίλλες – Jean-Claude Barny (90΄)

20.00 Le petit locataire | Μαμά ξανά! Nadège Loiseau (100΄)

22.00 Teorie Tygra | Η θεωρία της τίγρης Radek Bajgar (107΄)

 

ΔΑΝΑΟΣ | DANAOS

18.00 La marche verte | Πράσινη πορεία Youssef Britel (90΄)

19.45 Les innocentes | Η ενοχή των αθώων – Anne Fontaine (115΄)

22.00 Mr & Mrs Adelman | Ο κύριος & η κυρία Άντελμαν – Nicolas Bedos (120΄)

 

IFG

16.00 Masterclass : Musiques de films Η μουσική στο κινηματογράφο

18.00 Et Roméo épousa Juliette | Και ο Ρωμαίος παντρεύτηκε την Ιουλιέττα

Hinde Boujemaa (18΄) ●

18.30 L’effet aquatique | Η επίδραση του νερού – Solveig Anspach (83΄)

20.15 Camille Claudel | Καμίλ Κλοντέλ Bruno Nuytten (175΄)

 

 

Σάββατο | Samedi 25.03.2017

 

ASTOR

16.00 Le voyage de Fanny | Το ταξίδι της Fanny – Lola Doillon (94΄)

18.00 Ce sentiment de l’été | Εκείνο το καλοκαίρι – Mikhaël Hers (106΄)

20.00 Baby(A)lone | Βαβυλώνα Donato Rotunno (90΄) *

22.00 Ma Loute | Οικογένεια Βαν Πέτεγκεμ Bruno Dumont (122΄)

 

ΔΑΝΑΟΣ | DANAOS

18.00 Victoria | Βικτώρια – Justine Triet (97΄)

20.00 Tour de France Rachid Daidjani (95΄)*

22.00 Rock’n Roll | Αχ, αυτά τα 40! Guillaume Canet (123΄)

 

IFG

16.30 Louise en hiver | Η Λουίζ τον χειμώνα Jean-François Laguionie (75΄)

18.00 César & Rosalie | Σεζάρ & Ροζαλί

Claude Sautet (110΄)

20.00 Fleur de tonnerre | Άγγελος Θανάτου Stéphanie Pillonca (100΄)

22.00 L’Outsider | Το Αουτσαϊντερ

Christophe Barratier (117΄

 

 

 

 

4ce5390b99513c434564e57dc8987d48

 

 


Κ
υριακή | Dimanche 26.03.2017

 

ASTOR

16.00 Corniche Kennedy | Λεωφόρος Corniche Kennedy – Dominique Cabrera (94΄)

18.00 Montréal la blanche | Μοντρεάλ, λευκή πόλη – Bachir Bensaddek (90΄)

20.00 Irréprochable | Χωρίς ενοχές Sébastien Marnier (103΄)

22.15 Sage Femme – Martin Provost (120΄)

 

ΔΑΝΑΟΣ | DANAOS

16.00 Le voyage de Fanny | Το ταξίδι της Fanny – Lola Doillon (94΄)

18.00 Marie et les naufragés | Ναυαγοί στον έρωτα – Sébastien Betbeder (104΄)

20.00 Dalida | Ciao amore… Dalida

Lisa Azuelos (124΄)

22.30 De sas en sas | Επισκεπτήριο

Rachida Brakni (82΄)

 

IFG

16.00 Mr & Mrs Adelman | Ο κύριος & η κυρία Άντελμαν – Nicolas Bedos (120΄)

18.15 Les parapluies de Cherbourg | Οι ομπρέλες του Χερβούργου Jacques Demy (91΄)

20.00 Ce sentiment de l’été | Εκείνο το καλοκαίρι – Mikhaël Hers (106΄)

22.00 Cessez-le-feu | Παύσατε πυρ!

Emmanuel Courcol (103΄)

 

 

 

thumb_2230_media_image_1144x724

 

Δευτέρα | Lundi 27.03.2017

 

ASTOR

18.00 Trop tôt / Trop tard | Πολύ νωρίς, πολύ αργά – Jean-Marie Straub & Danièle Huillet (100΄)

20.00 Orpheline | Σε τέσσερις χρόνους

Arnaud de Pallières (111΄) 22.15 Le ciel attendra – Marie-Castille Mention-Schaar (100΄)

 

ΔΑΝΑΟΣ | DANAOS

18.00 Un homme et une femme | Ένας άνδρας και μια γυναίκα Claude Lelouch (102΄)

20.00 Moka | Η γυναίκα με τη Μερσεντές Frédéric Mermoud (92΄) *

22.00 Dans les bois | Μέσα στο δάσος Guillaume Nicloux (90΄)

 

IFG

19.30 Οπτικοακουστική περφορμάνς | Performance audiovisuelle : Parallaxe (30΄) ●

20.45 Les yeux sans visage | Mάτια χωρίς πρόσωπο – Georges Franju (90΄)

22.30 Le gang des Antillais | Η συμμορία από τις Αντίλλες – Jean-Claude Barny (90΄)

 

 

Τρίτη | Mardi 28.03.2017

 

ASTOR

18.00 De sas en sas | Επισκεπτήριο

Rachida Brakni (82΄)

20.00 Préjudice | Βλαβερές συνέπειες Antoine Cuypers (105΄)

22.00 Marie et les naufragés | Ναυαγοί στον έρωτα – Sébastien Betbeder (104΄)

 

ΔΑΝΑΟΣ | DANAOS

18.00 Le voyage de Fanny | Το ταξίδι της Fanny – Lola Doillon (94΄)

20.00 Dans les forêts de Sibérie | Στα δάση της Σιβηρίας – Safy Nebbou (105΄) *

22.30 L’effet aquatique | Η επίδραση του νερού – Solveig Anspach (83΄)

 

IFG

18.00 Compte tes blessures | Μέτρα τις πληγές σου – Morgan Simon (80΄) *

19.30 Masterclass : Tatouage & Musique rock | Τατουάζ & Ρόκ μουσική

21.00 Ulysse | Οδυσσέας – Agnès Varda (22΄)

Une sale histoire | Μια βρώμικη ιστορία – Jean Eustache (50΄)

22.30 Montréal la blanche | Μοντρεάλ, λευκή πόλη – Bachir Bensaddek (90΄)

 

 

 

DSC00291__c__2016_-_Les_Films_Du_Kiosque_-_Photo__Christophe_Brachet__Copier__01

 

Τετάρτη | Mercredi 29.03.2017

 

IFG

18.00 Petits bonheurs | Μικρές απολαύσεις Mohamed Chrif Tribak (86΄) ●

20.00 La marche verte | Πράσινη πορεία Youssef Britel (90΄)

22.00 Dans les bois | Μέσα στο δάσος Guillaume Nicloux (90΄)

 

ASTOR

18.00 Cessez-le-feu | Παύσατε πυρ! Emmanuel Courcol (103΄)

20.00 Mr & Mrs Adelman | Ο κύριος & η κυρία Άντελμαν – Nicolas Bedos (120΄)

22.15 Compte tes blessures | Μέτρα τις πληγές σου – Morgan Simon (80΄)

 

ΔΑΝΑΟΣ | DANAOS

19.30 ΒΡΑΔΙΑ ΛΗΞΗΣ | SOIRÉE CLOTURE

À bras ouverts | Βρε, καλώς τους! Philippe de Chauveron (104΄)

Μόνο με πρόσκληση | sur invitation seulement

22.15 À jamais | Μια για πάντα – Benoît Jacquot (86΄)

 

*ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΩΝ ΓΑΛΛΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ | EN PRÉSENCE DE LA DÉLÉGATION ARTISTIQUE DU FILM

  • ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΒΟΛΕΣ | PROJECTIONS GRATUITES

 

 

 

 

Meta Capsule

Cake Baker / Έχω σπουδάσει Μπαγιαντέρα στη Λυών / Η τσιπούρα είναι ιχθυοκαλλιέργειας.

No Comments

Post a Comment